Biletul zilei fotbal-tenis 11.08.2020

Biletul zilei fotbal-tenis 11.08.2020 este o combinatie cu meciuri alese din cele doua sporturi. Asteptam cam demult ca tenisul sa revina in atentia noastra. Turneele s-au reluat si de acum vom veni cu pariuri si din acest sport. Propunerile noastre vin din Europa League si din turneul feminin de la Praga, unde Simona Halep este principala favorita.

Shakhtar vs FC Basel

Shakhtar a castigat din nou campionatul in Ucraina, de o maniera categorica. A avut o perioada de doua saptamani de pauza, in care jucatorii au incercat sa se recupereze, pentru a fi in forma la turneul final Europa League. A castigat returul cu Wolfsburg, cu 3-0, cu trei goluri marcate pe finalul meciului. Oricum avea prima sansa, deoarece a castigat si meciul tur, cu 2-1. Numai ca l-a pierdut pe Davit Khocholava, cel care este suspendat, deoarece a primit cartonas rosu. Junior Moraes este golghetertul din competitia europeana, cu cinci goluri marcate.

Basel a avut un final de sezon foarte aglomerat. A terminat a treia in Elvetia, intr-o competitie ce s-a incheiat abia pe 3 august. Pe 6 august a fost obligata sa dispute returul cu Eintracht Frankfurt si a castigat cu 1-0. Oricum era calificata in sferturi, dupa ce a castigat cu 3-0 in Germania. Ramane sa vedem daca jucatorii vor dori sa prelungeasca perioada de activitate sau isi vor dori sa plece in vacanta. Fabian Frei are cinci goluri marcate in aceasta competitie.

Din sferturi partidele s-au mutat in Germania. Meciul dintre Shakhtar si Basel se disputa pe stadionul lui Schalke, la Gelsenkirchen. Echipa ucraineana este favorita mea deoarece a avut mai mult timp de odihna, iar jucatorii au avut timp sa se recupereze. Shakhtar merge in turul urmator.

Shakhtar vs FC Basel echipele probabile:

• Shakhtar: Pyatov – Bolbat, Matvyenko, Krivtsov, Dodo – Stepanenko, Antonio – Taison, Patrick, Marlos – Moraes
  • Basel: Nikolic – Petretta, Alderete, Werff, Widmer – Xhaka, Frei – Pululu, Campo, Stocker – Cabral

Simona Halep vs Polona Hercog

Simona Halep revine in competitii dupa o absenta de mai bine de cinci luni. Ultima partida a sustinut-o la Dubai, cu Rybakina, pe 22 februarie. Sa nu uitam ca a castigat acel turneu, care s-a disputat pe hard. Acum revine pe suprafata ei favorita, zgura, pentru a pregati turneul de la Roland Garros, unde are o sansa buna sa obtina un nou mare succes. Am vazut ca s-a inscris si la dublu, unde va juca alaturi de Barbora Strycova. Poate deveni o pereche puternica, cu rezultate bune in perioada urmatoare.

Polona Hercog a avut o a doua jumatate de sezon, in 2019, destul de buna si a reusit sa urce in Top 50. Acum este pe locul 46 in clasament. Este o jucatoare inalta, cu un serviciu foarte bun. Numai ca am vazut ca si-a marit gama lovituilor pe care le executa si a devenit o adversara periculoasa. A fost prezenta la Palermo, unde a pierdut in primul tur la Elisabetta Cocciaretto (6-7 3-6).

Cele doua s-au mai intalnit de doua ori si de fiecare data s-a impus Simona dupa set decisiv. Hercog a ridicat de fiecare data probleme deosebite. La Miami a fost foarte aproape de o mare surpriza. Isi ridica nivelul cand joaca impotriva adversarelor puternice si de aceea voi alege un meci cu multe game-uri.