Dnipro – FC Bruges

Meci extrem de interesant intre Dnipro si FC Bruges, in care este greu de prezis care va fi echipa calificata in semifinale. Ambele au sanse de a merge mai departe, dar trebuie sa fie foarte atente pentru ca orice greseala poate fi decisiva. Primul joc, disputat la Bruges, s-a terminat la egalitate, 0-0, asa ca ne asteptam la un meci foarte agresiv de ambele parti.
Dnipro joaca un fotbal de calitate, in acest sezon, iar apararea este compartimentul forte. In ultimele 6 jocuri a reusit sa nu primeasca gol in 5 dintre acestea, in prima liga din Ucraina, iar in Europa League nu a mai primit gol, in meciurile disputate pe teren propriu, de 339 minute. Pentru clubul ucrainean calificarea in sferturi este cea mai buna performanta din istorie. Dnipro este echipa cu cele mai multe faulturi comise, in competitie, si cu cele mai multe cartonase galbene incasate (41).
In schimb FC Bruges joaca un fotbal foarte atractiv si, de obicei, reuseste sa marcheze, indiferent de valoarea adversarului, putine fiind meciurile in care nu a inscris. Belgienii sunt singura formatie neinvinsa, dintre cele ramase in competitie, cu 11 victorii si 4 rezultate de egalitate, de la intrarea in competitie, in turul 3. Ei au castigat 6 din cele 7 jocuri sustinute in deplasare in Europa League. Bruges a mai fost prezenta de 2 ori, in sferturile cupelor europene, si s-au calificat de fiecare data, dupa ce a trecut de AC Milan, in 1976, si de Panathinaikos, in 1998.

Loturile:

Gazdele au cativa jucatori absenti: Egidio, Roman Zozulya si Ondrej Mazuch sunt accidentati, Valeriy Fedorchuk este suspendat, iar Matheus este incert. Chiar daca lista accidentatilor creeaza probleme, antrenorul Myron Markevych nu este descurajat: „avem jucatori accidentati, dar avem puterea de a merge mai departe. E greu de spus, dupa primul joc, daca suntem mai puternici ca belgienii. Cred ca suntem la acelasi nivel. Ca si noi, adversarul are ritm si atacanti buni.”

La belgieni vor lipsi Bjorn Engels, Thomas Meunier, Felipe Gedoz si Bolingoli-Mbombo, toti accidentati. Oscar Duarte este sub semnul intrebarii.

Echipele probabile:

Dnipro (4-2-3-1): Boyko – Fedetskiy, Douglas, Cheberyachko, Léo Matos – Kankava, Rotan – Bezus, Luchkevych, Konoplyanka – Kalinic

Club Brugge (4-3-3): Ryan – De Fauw, Simons, Mechele, De Bock – Vormer, Silva, Vázquez – Refaelov, Oularé, Izquerdo

Ambele echipe au jucat bine in acest sezon european, cu Dnepr cu o aparare foarte buna si o agresivitate ridicata pe teren propriu, iar Bruges cu un fotbal atractiv si eficient. Cu siguranta va fi un joc dificil, dar placut de vizionat, cu o batalie cu toate armele pe masa pentru calificare.

Pronosticul meu: X pauza sau final