Welcome, Guest. Please login or register.
15 September 2019 - 08:22:41

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
115336 Posts in 3938 Topics by 671 Members
Latest Member: asmonacofan
* Home site Help thanks livescore Login Register

BILETUL ZILEI DIN FOTBAL SI TENIS

+  Forum pariuri sportive
|-+  No bets
| |-+  Sportul in general
| | |-+  Contador suspendat pentru dopaj
« previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Contador suspendat pentru dopaj  (Read 1480 times)
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« on: 09 February 2012 - 03:24:49 »

Chiar daca a trait un “calvar” de la controlul antidoping din iulie 2010, ciclistul spaniol Alberto Contador a spus ca este hotarat sa-si continue cariera, in ciuda suspendarii de doi ani anuntata luni.
contador, suspendat doi ani, ramas si fara titlu
“A fost un adevarat calvar”, a recunoscut rutierul Alberto Contador, spunand ca vrea “sa continue in lumea ciclismului” in ciuda “totalului dezacord” cu sanctiunea pronuntata, luni, de Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), noteaza Mediafax.
Contador a mai recunoscut ca de mult timp se temea pentru viitorul carierei sale. “Abia a trecut o zi si jumatate de la anunt. Trebuie sa-mi organizez viitorul, dar nu depinde doar de mine. Sigur este ca vreau sa continui sa castig cele mai mari curse. Este un moment complicat, de deziluzie. De un an si jumatate m-am trezit in fiecare dimineata intrebandu-ma ce se va intampla”, a declarat rutierul.
De partea ciclistului se afla Bjarne Riis, managerul general al echipei Saxo Bank, care este decis sa-l sustina pe sportiv. Tribunalul de Arbitraj Sportiv l-a suspendat doi ani pe Alberto Contador dupa ce acesta a fost depistat pozitiv la Turul Frantei in 2010.
Nu numai ca este suspendat, dar Contador pierde si competitia din 2010 in favoarea lui Andy Schleck, insa aceasta victorie a luxemburghezului trebuie sa fie oficializata de Uniunea Ciclista Internationala (UCI), singurul for competent in materie.
Acelasi tribunal din Lausanne, care l-a suspendat pe Contador cu efect retroactiv din 25 ianuarie 2011, a luat in considerare si suspendarea provizorie spaniolului, din august 2010 pana in februarie 2011. Suspendat pana la 6 august 2012, Contador nu va putea participa la editia din acest an a Marii Bucle.

Sursa
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #1 on: 09 February 2012 - 03:28:24 »

Inca un articol interesant
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #2 on: 18 January 2013 - 14:05:19 »

http://www.gsp.ro/sporturi/ciclism/lance-armstrong-am-folosit-epo-testosteron-transfuzii-sanguine-totul-a-fost-o-mare-minciuna-385354.htm

Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #3 on: 18 January 2013 - 21:03:33 »

Greu de acceptat pentru mine o asemenea stire. Dar adevarul e unul, cel exprimat de Djokovic.
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #4 on: 18 January 2013 - 21:06:07 »

Uite ca a venit si confirmarea, insa cu siguranta nu este singurul practicant.

Sports skills are life skills
R.I.P. - Ibrahim Dossey - http://www.youtube.com/watch?v=VAuhUn8v7y0
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #5 on: 19 January 2013 - 01:56:33 »

Greu de acceptat pentru mine o asemenea stire. Dar adevarul e unul, cel exprimat de Djokovic.
Chiar nu inteleg de ce ar fi greu de acceptat. Eu m-am asteptat si am sustinut asta inca de la inceput. Era imposibil ca un om "curat" sa rupa muntii in halul ala. El a fost exponentul si protejatul sistemului, alaturi de pionierul unor metode pe care laboratoarele le descopereau dupa ani de zile de cand el le practica. Sper ca acum sa se mai curete un pic plutonul de oamenii astia indopati pana in gat si sa avem o intrecere mai omeneasca, in care favoritii sa nu mai fie asa favoriti.

Singurul lucru care ma bucura la stirea asta e faptul ca astfel toti credulii in Armstrong care nu acceptau discutii despre dopajul lui sunt acum umiliti chiar de idolul lor prin recunoasterea monstruozitatilor pe care le facea.
Iar lucrul de care imi pare rau este ca ciclismul va intra pentru o perioada buna intr-o gaura neagra din care nu se stie cand va iesi. E posibil sa fie exclus si de la Olimpiada.

Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #6 on: 19 January 2013 - 11:26:15 »

Ciclismul a fost dintotdeauna una din sporturile care te impingeau la extrem.

As vrea totusi sa lansez un subiect de discutie care l-am mai avut mai demult cu cineva.

Ce ziceti de o "legalizare" a dopajului, cumva asemenea in cazul drogurilor?....daca tot e sa ne atingem limitele.
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #7 on: 19 January 2013 - 13:27:24 »

Tie ti se pare ca sportul adevarat are vreo legatura cu substantele anabolizante?
Sau ai o placere deosebita sa vezi "sportivi" murind pe capete de la supradoze sau administrare gresita?
Sportul trebuie sa fie o competitie intre OAMENI si nu intre produse de laborator.

gabbana
Platinum member

Thanks! +37/-10

« Reply #8 on: 19 January 2013 - 14:14:09 »

sper sa adopte asemenea masuri si in alte sporturi pt ca nu e corect fata de ceilalti participanti .... isi merita din plin soarta si el si Armstrong ala ...
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #9 on: 19 January 2013 - 14:28:49 »

Tie ti se pare ca sportul adevarat are vreo legatura cu substantele anabolizante?
Sau ai o placere deosebita sa vezi "sportivi" murind pe capete de la supradoze sau administrare gresita?
Sportul trebuie sa fie o competitie intre OAMENI si nu intre produse de laborator.

Pai are. Chiar am convingere ca pe langa ciclism mai sunt si alte sporturi la care dopajul duce la rezultate iesite din comun. Doar ca la un TUR al Frantei, urmele dispar mai greu, dar in rest, cine mai retine milioane de probe de sange si urina anual pentru toate competitiile posibile si imposibile?
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #10 on: 19 January 2013 - 19:37:48 »

Ce ziceti de o "legalizare" a dopajului, cumva asemenea in cazul drogurilor?....daca tot e sa ne atingem limitele.

Nu se poate asa ceva. In primul rand sportul inseamna sanatate si nu poate fi asimilat cu tot felul de "legale", iar in al doilea rand ciclistii ar fi impinsi la extrem de catre echipele lor pentru interesele acestora, ceea ce i-ar duce la un pas de tragedii.

Sports skills are life skills
R.I.P. - Ibrahim Dossey - http://www.youtube.com/watch?v=VAuhUn8v7y0
Pages: [1] Go Up Print 
« previous next »
Jump to: