Welcome, Guest. Please login or register.
26 August 2019 - 07:30:53

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
115336 Posts in 3938 Topics by 671 Members
Latest Member: asmonacofan
* Home site Help thanks livescore Login Register

BILETUL ZILEI DIN FOTBAL SI TENIS

+  Forum pariuri sportive
|-+  No bets
| |-+  Sportul in general
| | |-+  Cel mai bun....
« previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Cel mai bun....  (Read 671 times)
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« on: 19 May 2014 - 10:39:45 »

Haideti sa trecem la lucruri cu adevarat serioase si subiective.

Haideti sa dezbatem argumentele pro si contra pentru cel mai bun jucator de tenis care a fost sau care va fi la finalul carierei(se aplica pentru cei inca in activitate care mai au ani buni de tenis in fata).

Pentru mine argumentele sunt destul de clare, in favoarea unuia, care pot spune ca a practicat "jogo bonito" in tenis, la cel mai inalt nivel.

Discutia se poate extinde la faptul ca nu a avut adversar in perioada sa de apogeu, dar rand pe rand au incercat sa se ridice sau sa il detroneze un Andy Roddick(fost nr.1), un mai tanar Nadal(5 ani mai tanar), un mai tanar Djokovic(6 ani mai tanar), un mai tanar Murray(6 ani mai tanar), un Lleyton Hewitt (fost nr 1, detinator 75 de saptamani la rand a acestui titlu), sau inca cati altii.

Nu cred ca poate cineva sa conteste calitatea tenisului practicat de acesta, nu cred ca poate cineva sa spuna ca juca mecanic, pentru ca adevarul e ca tenisul sau era unul complet. Daca Nadal s-a ridicat a fost pentru ca a trebuit sa se autodepaseasca sa ajunga unde a ajuns, daca Djokovic a ajuns unde e, e pentru ca, la fel a trebuit sa isi completeze jocul de o asemenea maniera incat sa nu aiba puncte slabe.

Daca discutia s-ar extinde la care ar fi cel mai complet jucator de tenis, as avea rezerve in a-i aduce argumente pe zgura, pentru ca adevarul e ca jocul sau pe zgura poate fi combatut. Djokovic tinde sa aduca ceva in plus, o rezistenta all-around, o perfectionare atat fizica cat si mentala... dar aceasta e era tenisului in care joaca si care se joaca.

Poate ca in 4-5 ani, Djokovic, pe seama declinului fizic a lui Nadal va rescrie istoria tenisului, are potentialul, are calitatile, are si de unde sa invete. Dar pana atunci mai este cale lunga, mai este mult de muncit, si multe hopuri de trecut.

Daca e sa raspund obiectiv, raspunsul meu ar fi DJOKOVIC, ....

.....dar el, FEDERER cred ca a fost cel care a creat revolutia necesara acestui salt imens in jocul acesta atat de frumos.
irisui
Administrator
Platinum member

Thanks! +55/-0

Make love, not war

« Reply #1 on: 19 May 2014 - 16:17:29 »

Discutia asta e pur subiectiva, am participat la ea pe multe forumuri.
O sa particip si aici, nu ma dau la o parte!
Poate mai asteptam totusi doi ani, sa mai castige Rafa 4 GS si-ti voi raspunde atunci! smile
Pages: [1] Go Up Print 
« previous next »
Jump to: