Welcome, Guest. Please login or register.
22 August 2019 - 14:16:32

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
115336 Posts in 3938 Topics by 671 Members
Latest Member: asmonacofan
* Home site Help thanks livescore Login Register

BILETUL ZILEI DIN FOTBAL SI TENIS

+  Forum pariuri sportive
|-+  Ponturi, predictii si pronosticuri din sport
| |-+  NBA , where amazing happens
| | |-+  NBA Playoffs - 2013/2014
« previous next »
Pages: [1] 2 3 4 5 Go Down Print
Author Topic: NBA Playoffs - 2013/2014  (Read 7931 times)
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« on: 19 April 2014 - 15:46:02 »

Doar alegeri argumentate. Orice argument sau contraargument la alegerile facute e binevenit.
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #1 on: 19 April 2014 - 17:14:51 »

1. Nets @ Raptors

Raptors la prima vedere par o echipa ofensiva, care pe teren propriu pot depasi usor pragul de 100 de puncte. Asta o spun si statisticile,  care le dau o medie ofensiva de 103 puncte acasa, in timp ce Nets primesc in medie 101 puncte. Dar in playoff, lucrurile se schimba fata de sezonul regulat. Cele doua zile de odihna, plus faptul ca cele doua si-au mai odihnit titularii in ultimele partide ale sezonului, ma fac sa cred ca ei nu vor intra cu elan in acest joc, si ca procentajele vor fi unele poate sub medie.
Revenirea lui Garnett sigur va conferi mai multa forta defensivei, important fiind sa nu ofere multe oportunitati de atacuri pe contra a celor de la Raptors. Vor fi 5 jucatori de ambele parti care se pot incumeta sa arunce de la distanta, ceea ce in opinia mea, creste si sansele ratarilor. Problematic ar fi sa nu se comita multe faulturi, fiindca cele doua probabil vor avea un duel aprig sub panou, dar faptul ca in ultima partida au avut loc peste 40 de aruncari de penalitate, si totusi, totalul a ramas sub 200 de puncte.
Si poate aspectul cheie care ma face sa cred ca acest joc va fi unul ce va duce la putine puncte, este faptul ca cele doua sunt in top 8 cele mai lente echipe din NBA din punct de vedere al atacurilor per partida.
Predictie: 95-88
Alegere:   193 @ 1.93

« Last Edit: 20 April 2014 - 10:17:00 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #2 on: 19 April 2014 - 18:00:52 »

2. Warriors @ Clippers

Clippers primesc pe merit 7 puncte avantaj, ba chiar ma asteptam la mai mult. Nu cred ca va fi un duel tocmai usor, dar cred ca pana la urma experienta lui Doc Rivers, se va dovedi decisiva. Warriors sunt o echipa imprevizibila, care pot pierde si la diferente de peste 20 de puncte, la fel de usor precum pot sa castige. Cred ca totusi, impactul unui joc de PO isi va spune cuvantul, in special in sferturile 3 si 4, cand ma astept ca totaluri sa scada sub 50 de puncte. Ambele arunca cu indarjire de la 3 puncte, dar nu privesc acest aspect unul bun in special intr-un joc de PO dupa atatea zile de pauza si de jocuri fara titulari.
Ritmul de joc al celor doua pare unul alert, dar puse fata in fata se anihileaza bine in opinia mea, cu jucatori ca si Lee si Igoudala care sa ii blocheze pe Griffin si Barnes.
Faptul ca cele doua au foarte multi jucatori ce pot marca in dd, e un aspect ce nu influenteaza neaparat in bine un rezultat de over, deoarece ma indoiesc ca toti jucatorii pot fi in forma si pot marca cu procentaje ridicate.

Predictie: 101 - 108
Alegere:   -4.5 @ 1.60
211.5 @ 1.84

« Last Edit: 20 April 2014 - 10:17:23 by Dude » Logged
gabbana
Platinum member

Thanks! +37/-10

« Reply #3 on: 19 April 2014 - 18:13:23 »

under la Clippers imi place si mie dar nu indeajuns sa il joc ....bafta
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #4 on: 20 April 2014 - 10:44:27 »

3. Trailblazers @ Rockets

Rockets sunt redutabili pe propriul teren, in special ofensiv. Insa fiind vorba aici de PO,  cred ca lucrurile nu vor fi tocmai aruncate doar pe o singura carte. Trailblazers si ei sunt mai degraba recunoscuti pentru ofensiva lor, iar faptul ca in cele 4 intalniri din acest sezon sau inregistrat tot atatea overuri, ma fac sa ma intreb un lucru: oare nu e linia asta prea jos stabilita?
Ei bine , cu 3 zile de odihna, si nemaivorbind de zilele in care au fost odihniti titularii, cred ca vom avea un duel echilibrat, si la fel ca si in alegerile de ieri, cred ca procentajele nu vor depasi mediile celor doua echipe. Aruncarile de la 3 puncte vor fi iar un aspect important in stabilirea castigatoarei, dar faptul ca banca celor de la ROckets pare mai solida, cred ca le da un usor avantaj in gestionarea acestei partide in favoarea lor.

Predictie: 98 - 106
Alegere: 214.5 @ 1.96

« Last Edit: 21 April 2014 - 21:18:03 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #5 on: 20 April 2014 - 10:51:13 »

4. Bobcats @ Heat

Bobcats trebuie sa aiba inconstienta ca sa incerce sa ii bata pe cei de la Heat printr-un joc cu posesii scurte, deoarece ca si procentaje, Lebron , Bosh & Co nu au rivali decat poate in cei de la Spurs. Astfel ca ma astept ca printr-un joc asezat cu atacuri peste 20 de secunde, sa se ajunga ca pana in sfertul 4, diferenta intre cele doua sa nu fie mai mare de 3-4 puncte, iar apoi Heat sa transeze partida prin sufocarea defensiva a adversarului si prin impingerea lor spre multe aruncari de la distanta medie si mare.

Predictie: 95 -87
Alegere: 188.5 @ 1.96
« Last Edit: 21 April 2014 - 21:18:11 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #6 on: 20 April 2014 - 10:56:06 »

5. Mavericks @ Spurs

Cele doua cu atatea zile de odihna in spate, indica statisticile ca nu pot sfarsi decat printr-un over. Si ca sa fiu sincer, e overul care imi place cel mai mult din aceasta prima runda. Chiar daca e un joc devreme, stilul celor doua poate impinge usor un sfert spre 60-70 de puncte marcate. Spurs vor fi agresivi si desi abilitatea lor e in special defensiva, cred ca jocul ofensiv va fi arma folosita aici, deoarece e un duel intre doua echipe ce se cunosc foarte bine, si care pot marca sub orice forma.
Singura problema ar fi un blocaj al celor de la Mavericks intr-un sfert, blocaj de care sunt capabili, in sensul de a marca sub 20 de puncte, dar cred ca daca cei de la Spurs se vor distanta la peste 6-8 puncte, va fi un joc de urmarire, cu putine valeitati defensive.

Predictie: 110 - 102
Alegere:   205.5 @ 1.96
« Last Edit: 21 April 2014 - 21:18:20 by Dude » Logged
gabbana
Platinum member

Thanks! +37/-10

« Reply #7 on: 20 April 2014 - 15:36:24 »

la Bobcats am jucat si eu under nu vad cum pot trece de 90 pct ... va fi genul de partida cum a fost Memphis cu OKC aseara...
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #8 on: 21 April 2014 - 17:42:32 »

la Bobcats am jucat si eu under nu vad cum pot trece de 90 pct ... va fi genul de partida cum a fost Memphis cu OKC aseara...

Exact invers .... mai urmareste si analizeaza NBA-ul ..... Competitia asta nu e pentru oricine.

Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #9 on: 21 April 2014 - 22:44:51 »

6. Grizzlies @ Thunder

DIn cele 4 partide din sezonul regulat dintre cele doua, nici una nu s-a terminat la o victorie mai mare de 9 puncte a celor de la Thunder. Dar lucrurile s-au schimbat fata de partidele de atunci, deoarece ba era Perkins accidentat, ba era Westbrook accidentat.
In prima partida, a fost oarecum ca si pe un rolercoaster, deoarece fiecare sfert a fost castigat de una sau de alta la o diferenta de cel putin 9 puncte. Plus ca acum linia a scazut de la 8 la 7? Ei bine, eu chiar cred ca aici se va aplica teoria zig-zag de playoff, si Memphis vor dovedi ca defensiva lor poate periclita pana si ofensiva condusa de Durant.Perkins nu mi se pare in forma, iar Westbrook a dat dovada de evolutii oscilante. Asa ca prefer sa merg pe o echipa decat pe ....un jucator.

Predictie: 95- 90
Alegere:   +7.5@ 1.90   

« Last Edit: 23 April 2014 - 07:51:42 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #10 on: 21 April 2014 - 22:58:29 »

7. Warriors @ Clippers

In primul joc, sfertul 3 cand s-au marcat 62 de puncte a fost cel care a inclinat balanta spre over. Si daca ar fi sa ne uitam doar la procentaje, am zice, ca uau....nici una nu a depasit 45% la aruncari si nici macar 75 % la libere si tot a iesit over?
Dar daca e sa ne uitam mai atent, vom vedea urmatoarele detalii:
1.S-au reusit 21 de aruncari de 3 puncte, multe chiar si pentru cele doua.
2.Au avut 40 de turnoveruri, enorm de multe pentru doua echipe cu pg atat de buni, ceea ce a dus la posesii scurte si contre rapide.
3.Au fost multe faulturi, in special datorita entuziasmului primului joc, dar si a brigazii de arbitrii, mult mai rigizi.
4.Astzi brigada e una ce a favorizat mai multe underuri in jocurile oficiate.

Si in plus, pe langa argumentele aduse sambata, as mai adauga faptul ca ambele au tendinta de a obtine mai usor underuri. GS fiind 23-32 iar Clippers 22-24.
Astazi, una va ramane sub pragul de 100 de puncte.

Predictie: 105- 95
Alegere:   212.5@ 1.90 
« Last Edit: 23 April 2014 - 07:51:50 by Dude » Logged
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #11 on: 22 April 2014 - 00:28:53 »

Handicapul ala pe MEM mi se pare tare periculos pentru ca meciul asta poate reprezenta ocazia perfecta pt OKC sa arate ca repriza a doua a primului meci nu e cea care ar trebui sa calauzeasca parerea generala, ci mai degraba prima. In plus, seria asta este si o razbunare din partea celor de la Thunder pt cea pierduta anul trecut din cauza accidentarii lui Westbrook. personal ma astept ca OKC sa castige lejer seria asta. In comparatie cu anul trecut, MEM e slabita, tocmai ce a pierdut rezerva lui Conley, Prince are probleme, iar la Thunder lucrurile s-au imbunatatit foarte mult. Este prezent Westbrook (20+ puncte in toate meciurile din aprilie), pe banca a fost adus Butler, un jucator mult mai util pt un asemenea duel decat Martin, iar Durant se afla in cel mai bun moment al carierei.
Astazi OKC vor incepe iar cu piciorul blana pe pedala, si daca MEM va pierde iar teren rapid sunt convins ca nu se va mai intampla revirimentul din primul meci. Brooks stie ca in cazul repetarii unui astfel de scenariu va trebui sa aiba ca prioritate pastrarea avantajului oricat de mare pt a da incredere echipei si nu-si va mai permite menajarea titularilor.
Daca aici sunt oarecum impartit in privitna pariului pe handicap (pt ca si in precedentele dueluri OKC nu a castigat foarte lejer), la totalul tau sunt total impotriva.
21 de aruncari reusite de 3 puncte este o cifra perfect acoperita de normalitate. GSW sunt a doua echipa din NBA la acest capitol cu aproape 10 reusite de acest fel pe meci, iar LAC odata cu revenirea in echipa a celor doi aruncatori de distanta (Jamal si Reddick) a cerscut mult la acest capitol si au o medie de ~9 aruncari reusite pe meci. Astazi ma astept ca numarul sa fie usor mai mare pt ca in meciul precedent nici Jamal si nici Curry nu au fost deloc in mana.
Problema mingilor pierdute a existat si va exista si astazi pt ca ritmul a fost si va fi unul foarte alert. Asta pentru ca ambele echipe au oameni rapizi si energici, nefolositori la acelasi nivel intr-un joc lent. Dealtfel, ambele echipe presteaza un pace crescut (completand podiumul dupa HOU la acest capitol dintre echipele calificate). Iar odata cu absenta lui Bogut si intrarea lui O'Neal, GSW a crescut si mai mult ritmul jucand asa-numitul "small ball", iar Clippers nu pare a avea nimic impotriva.
Cu privire la faulturi, cred si eu ca astazi nu vor mai fi atatea fragmentari, dar nu neaparat din cauza arbitrilor cat a jucatorilor. Astfel, Griffin dupa problema avuta cu faulturile in primul joc sunt convins ca va reveni la jocul sau extrem de energic ofensiv si ezitant defensiv, Iguodala se va feri si el de faulturi pentru a-si putea face simtita prezenta in special ofensiv unde poate face diferenta in momente grele, iar ceilalti jucatori vor faulta in limita normala a unui joc.

Asadar, din punctul meu de vedere, la punctele din meciul trecut ma astept la un plus consistent astazi venit de la Curry, Griffin, Iguodala si poate Jamal, cu un usor minus de la Lee, Paul si poate Klay. Dar balanta ramane totusi inclinata puternic spre primii.
100-a de puncte nu cred ca va fi o problema pt nicio echipa astazi.

Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #12 on: 22 April 2014 - 07:42:05 »

La Memphis, am anticipat bine, se pare, problemele gazdelor, care nu sunt tocmai greu de oprit cu doar doi jucatori redutabili ofensiv.
Cat despre underul de la Clippers cu Warriors, uite ca Warriors nu au trecut de 100 de puncte, in schimb Clippers facand un joc ofensiv iesit din comun pentru un joc de Playoff, cu 56% reusite la aruncari, 12 aruncari de 3 puncte plus inca 32 de puncte de la linia de aruncari libere, cu 6 jucatori marcand in dd, underul meu nu avea nici o sansa....
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #13 on: 22 April 2014 - 12:26:39 »

Un meci urat pentru OKC, inceput foarte prost si continuat intr-o maniera aproape la fel de slaba in mare parte din cauza ineficientei lui Westbrook si a trecerii mingii foarte rar pe la Durant in prima jumatate. Asta in timp ce MEM a facut un meci foarte bun, mult peste media lor. Si chiar in aceste conditii, meciul s-a terminat in OT. Asta ma face deocamdata sa nu-mi fac probleme pentru calificarea fulgerelor.

GSW nu au trecut suta pentru ca au jucat mai mult cu rezervele din pricina avansului foarte mare luat de Clippers, dar tot au dat 98 si au ratat o dubla ocazie in ultimul minut. Daca meciul era mai strans, atunci jucau si titularii mult mai mult si dadeau mai multe puncte. Oricum ritmul a fost unul foarte alert si pretabil overului ca si in primul meci. M-au surprins un pic numarul din nou foarte mare de libere, deci asta pare ca va fi o constanta in aceasta seriei si va trebui luata in calcul meciurile viitoare.

Buly
Global Moderator
Platinum member

Thanks! +45/-0

« Reply #14 on: 22 April 2014 - 13:17:13 »

Ce a putut sa faca ieri Clippers...4 din 4 sferturi peste 30 de puncte. 

Just do it !
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #15 on: 23 April 2014 - 00:02:02 »

8. Wizards @ Bulls

Cei de la Chicago nu puteau sa prinda un adversar mai redutabil in opinia mea decat echipa celor de la wizards.
Si asta s-a vazut duminica. Dar Thibodeau isi va ramforsa defensiva ca si pentru orice joc in care trebuie sa joace totul pe o carte.
Bulls sunt 12-1 ats dupa ce incaseaza peste 100 de puncte, si aici cred ca ca trendul lor ar trebui sa se mentina. Pentru ca totusi, la urma urmei victoria conteaza, am ajustat la 2.5 .
Predictie: 93 - 85
Alegere: -2.5@ 1.57 

« Last Edit: 23 April 2014 - 07:52:00 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #16 on: 23 April 2014 - 00:14:04 »

9. Hawks @ Pacers

Primul joc a fost in opinia mea o greseala matematica. Pacers au intrat in jocul celor de la Hawks si nu si-au mai putut reveni. Se simte o oarecare oboseala si de lipsa de intensitate defensiva la Pacers, care nu au vrut sa isi odihbeasca prea mult starterii, si au fortat in sezonul regulat obtinerea primului loc. Totusi Hawks pot fi opriti, nefiind cea mai constanta echipa, iar performanta buna din primul joc nu o vad repetata de cei doi jucatori esentiali pt ei, Teague si Milsap. Nr. aruncarilor libere permise trebuie sa scada si la fel si nr. Aruncarilor de 3 puncte neobisnuit de multe in fata unei defensive  de perimetru cum e cea de la Indiana.
Si partea si mai buna care o vad eu la acest under e ca nu cred ca jocul celor de la Indiana sa le permita sa aiba un galop de sanatate ci mai degraba o batalie pentru acoperi ineficienta ofensiva.
Predictie: 90 - 87
Alegere:   188.5@ 1.88 
« Last Edit: 23 April 2014 - 07:52:07 by Dude » Logged
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #17 on: 23 April 2014 - 07:53:18 »

Un aspect care l-am uitat din anii trecuti mi l-am amintit dupa aceste prime zile:
Favoritele daca castiga, in marea majoritate a cazurilor vor si acoperi spredul. Daca nu echipele underdog for castiga linia de ML.
Dude
Platinum member

Thanks! +99/-14

« Reply #18 on: 23 April 2014 - 09:33:31 »

YTD: 4 - 6
xkosssx
Membru
*

Thanks! +0/-0

« Reply #19 on: 23 April 2014 - 22:56:48 »

spurs-3.5 + miami -4.5 @ 1.93 merg?
Pages: [1] 2 3 4 5 Go Up Print