Welcome, Guest. Please login or register.
15 November 2019 - 12:23:04

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
115336 Posts in 3938 Topics by 671 Members
Latest Member: asmonacofan
* Home site Help thanks livescore Login Register

BILETUL ZILEI DIN FOTBAL SI TENIS

+  Forum pariuri sportive
|-+  Ponturi, predictii si pronosticuri din sport
| |-+  Case de pariuri
| | |-+  Betfair
« previous next »
Pages: 1 [2] Go Down Print
Author Topic: Betfair  (Read 14136 times)
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #20 on: 24 July 2013 - 20:39:17 »

Salve IRO! Cum mai merge trading-ul?
Ai ceva sfaturi, īn plus față de cele deja postate, pentru neinițiați?

Salut!

Te-ai apucat de trading? Eu l-am abandonat acum ceva timp, atunci cand am avut nevoie de bani si a trebuit sa golesc contul. Tot am zis ca trebuie sa reiau activitatea, dar nu am prins ocazia. Poate incepand cu acest sezon daca o sa stau bine cu fondurile. Este nevoie de un minim de 500 euro (parerea mea) pentru un profit decent intr-un trade.

Eu recomand ca totul sa fie facut inainte de inceperea partidelor, atunci cand cotele nu fluctueaza foarte mult. Se pot anticipa mai usor trendurile pe care le vor avea cotele si nu exista riscul de a te trezi intr-o gaura imensa ca in cazul live-urilor. Fluctuatiile cele mai importante apar in ziua desfasurarii partidei, astfel ca in dimineata zilei respective este recomandat sa se achizitioneze o cota, iar pana in orele 12-15 sa apara modificari pe piata respectiva.

Tradingul este o experienta diferita fata de pariurile sportive si necesita un moment de acomodare, dar merita din plin.

Un exemplu de back (atunci cand intuim o scadere de cota):
Back: cumparam la cota 1.70
Miza: 500 E
Lay: vindem la cota 1.66
Profit: 11.26 E dupa ce Betfair opreste comisionul pe castig de 6.5% (parca atat era dupa ce s-a modificat)

Scuze pentru intarziere.

Sports skills are life skills
R.I.P. - Ibrahim Dossey - http://www.youtube.com/watch?v=VAuhUn8v7y0
allez
Membru avansat

Thanks! +20/-5

« Reply #21 on: 25 July 2013 - 02:57:42 »

Mi-am făcut cont acum 3 zile la Betfair. Nedispunānd de o bancă īndeajuns de mare pentru un trading serios și nefiind īncă stăpān pe mecanismul de pariere, am jucat mult IN PLAY pe tenis. Mi-am triplat banca și dacă totul merge la fel de bine mă apuc c*rānd și de trading. Am făcut 3 trading-uri pānă acum dar toate după scenariul: cumpărată cota cu puțin īnainte de īnceputul meciului și vāndută, īn contextul unui profit mulțumitor, cu prima ocazie.

Am cāteva īntrebări care pot părea prostești:
1. Ce fel de pariuri jucai IN PLAY?
2. Cum te descurcai cu stabilirea mizei pe chromaweb īn contextul unui pariu īn desfășurare unde cotele fluctuează la cāteva secunde? La tenis e īngrozitor. Mi-am instalat și eu Geeks Toy și fără să-l studiez prea mult (recunosc) nu prea m-a īncāntat.
3. Voiam să te īntreb care era intervalul de timp īn care īți asigurai greenbetting-ul, dar mi-ai răspuns deja astfel că reformulez: păstrānd acel interval de timp - dimineață-după-masă -, cāte trading-uri reușeai să faci īntr-o zi?
4. Am probleme cu actualizarea băncii īn momentul īn care pariez pe o cotă ce s-a modificat īn acele 5 secunde pānă la validarea pariului. Mi s-a īntāmplat să pariez pe o cota modificată deja, să-mi apară ca nejucată, să joc cota actualizată iar la final să īnregistrez profitul īn urma primei cote, cotă ce apărea inițial ce nefiind jucată. Nu am reușit să-mi dau seama care e procedura celor de la Betfair īn acest caz. Nu mi s-au părut coerenți: de două ori a fost anulat un pariu pus pe o cotă inexistentă după a 5-a secundă, de două ori a fost considerat pariul valabil. Mi s-a īntāmplat chiar să mizez mai mult decāt am banca și pariul să fie luat īn considerare īn primă fază, pānă la validarea cāștigului/pierderii. Bănuiesc că există o politică īn acest sens, dar eu nu reușesc īncă să o īnțeleg. Dacă știi ceva...
5. Ți s-a īntāmplat ca cotele să fluctueze īn defavoarea ta īncă īnainte de īnceputul partidei? Cāt de des?

Cam atāt deocamdată. (Probabil că) revin.

"I think we are blind. Blind people who can see, but do not see."
Jose Saramago
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #22 on: 25 July 2013 - 09:26:23 »

1. In Play cred ca le-am incercat pe toate. De la curse de cai si Formula 1, pana la fotbal si tenis. Daca te bagi acolo, nu recomand sa mergi pe sume mari. Cotele fluctueaza de nu iti vine sa crezi, iar daca vei nimeri intr-un moment care nu te avantajeaza, vei fi tentat sa iti vinzi cota pentru a nu acumula o gaura mai mare. Frustrarea o sa vina atunci cand vei observa ca trendul se duce pana la urma in directia pe care o anticipasei, dar nu mai poti face nimic pentru ca ai inchis in pierdere smile Daca totusi mergi pe sume ridicate, indicat ar fi sa nu ramai mult timp pe piata. Incearca sa ciugulesti cate 2-3 sutimi de cota la diferite intervale. Nu ai vrea sa te prinda un moment in tenis cand jucatorul isi pune mana pe o coapsa strangand din dinti (in cazul in care nu ai Lay pe acel jucator). Si ca tot am adus vorba de tenis, cotele fluctueaza mult de la un punct la altul, proportional cu tensiunea, ceva insesizabil in pariurile sportive.

2. Chromaweb este util doar cat sa iti fixezi un tel, ori sa il folosesti inainte de startul evenimentului. In Play nu ai ce face cu el. Este nevoie neaparat de un soft care sa iti calculeze in timp real situatia.
Am testat cateva softuri atunci si Geeks Toy mi s-a parut cel mai bun la vremea aia (multi il recomanda si acum). Era free, dar acum din cate stiu este cu licenta contra cost. Face toti banii daca ai o banca mare ce trebuie rulata. Poate fi setat in multe feluri incat sa iti usureze interactiunea cu tradingul. Ajungi sa faci totul dintr-un singur click.

3. In primul rand urmaream oferta zilei si stabileam publicbet-urile zilei din cele mai importante campionate (eu jucand de cele mai multe ori Back), unde erau piete cu bani. Imi cautam maxim 3 partide intr-o zi, sa zicem sambata, si mergeam in functie de ora de disputare pe fiecare, cu toata banca. Aproximativ toata banca, pentru ca trebuie sa iti mai ramana cativa euro in cont pentru a putea asigura trade-ul. Au fost cazuri cand imi propusesem 3 partide, si am ajungeam sa inchei ziua cu una singura pentru ca trendul imi era favorabil, cota fiind in cadere libera, de ordinul zecimilor.

4. Cred ca depinde de situatie. Era util un exemplu ca sa imi dau seama mai bine.
Daca ai fost In Play, s-ar putea sa fi fluctuat piata iar tu aveai banii pe o cota mai buna. Spre exemplu ai avut un Back la 1.50, dar pana sa il valideze cota s-a dus la 1.49. Tu aveai banii pe o cota mai buna, asa ca nu ti-a validat pariuriul. Ai ales sa pui Back pe 1.49, dar din nou cota s-a schimbat pana sa fie validat, dar de aceasta data cota s-a dus la 1.50. In acest caz ti s-a validat pariul pentru ca era o cota mai buna, in favoarea ta.
Nu prea am inteles la ce te referi cand ai spus ca ai mizat mai mult decat ai banca. Poti face asta doar daca ai dat Lay, la o cota mai mica de 2.00. La Lay, cand introduci miza, tu de de fapt introduci cat vrei sa castigi. Spre exemplu pui un Lay cu miza 10 euro la o cota de 1.2. Tu din banca risti doar 2 euro. Asta ar insemna ca daca ai o banca de 100 euro, ai putea miza pe Lay cota 1.20 pana la 500 euro.

5. Da, se intampla. Daca ar fi sa spun in procentaje, as zice ca in 75% din cazuri intuiesc trendul cotei, dar tine foarte mult unde hotarasti sa te opresti. Tin minte si acum o fluctuatie jegoasa. Am cumparat o cota la inceputul zilei si am plecat de acasa lasand-o activa. M-am intors cu vreo doua ore inainte de startul partidei si aveam 120 euro profit. Am zis sa mai raman pentru ca eram enuziasmat de trend. Am inceput sa pierd din acel profit cate 10-20 euro dintr-un foc, pana cand am ajuns la 20 euro profit cu o ora inainte de startul partidei. Eram frustrat pentru ca am avut toti banii aia in mana si i-am lasat sa se duca. Am zis ca raman, fie ce o fi. In ultima ora din 2-3 schimbari de cota m-a dus la -60 euro fara sa pot schita ceva. Atunci am inchis, iar daca nu o faceam ma ducea la -100. Cauza? Lipseau 2 jucatori importanti din primul 11 care era asteptat. Nu mai stiu meciul.
Pana la urma tine de mental, cand stii sa te opresti.

De notat:
 - cele mai multe si semnificative fluctuatii de cote inainte de inceperea evenimentelor sunt pe fotbal
 - cele mai multe cote fluctueaza pana intr-o zecime, dupa ce s-a stabilizat piata, insa sunt cazuri cand se pot prinde trenduri frumoase

allez
Membru avansat

Thanks! +20/-5

« Reply #23 on: 19 February 2014 - 16:27:14 »

A mai avut cineva probleme cu alimentarea contului la Betfair īn ultimul timp?

Jose Saramago
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #24 on: 19 February 2014 - 21:51:06 »

Ce fel de probleme? Ultima data cand am facut depunere stiu ca m-am lovit de o confirmare de la ING.

allez
Membru avansat

Thanks! +20/-5

« Reply #25 on: 19 February 2014 - 22:49:31 »

Am īncercat să alimentez, ca de obicei, prin Credit/Debit Card. Mi-au zis că nu mai acceptă din Romānia. Idem și pentru varianta transferului bancar.

Ulterior, mi-au recomandat Neteller sau Moneybookers. Aici cred că m-am lovit de ce te-ai lovit și tu pentru că n-am reușit să alimentez respectivele conturi. Ce e de făcut?

Jose Saramago
Pages: 1 [2] Go Up Print 
« previous next »
Jump to: