Welcome, Guest. Please login or register.
19 October 2019 - 15:10:55

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
115336 Posts in 3938 Topics by 671 Members
Latest Member: asmonacofan
* Home site Help thanks livescore Login Register

BILETUL ZILEI DIN FOTBAL SI TENIS

+  Forum pariuri sportive
|-+  No bets
| |-+  Sportul in general
| | |-+  Zoltan Mesko - singurul roman din NFL
« previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Author Topic: Zoltan Mesko - singurul roman din NFL  (Read 1620 times)
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« on: 28 September 2010 - 10:37:12 »

Află povestea singurului romān din NFL » Patriotul
                  http://www.gsp.ro/sporturi/altele/afla-povestea-singurului-roman-din-nfl-patriotul-208797.html

"Wall Street Journal" īl consideră pe Zoltan Mesko (24 de ani), singurul romān din fotbalul american, "cel mai interesant om din NFL"

Timişoreanul, debutant īn NFL, a devenit un idol pentru americani: "Vorbeşte cinci limbi, are două diplome şi e un romān mīndru de originea sa. Asta īl face unic"

Zoltan Mesko trăieşte visul american. Anul acesta a fost draftat la una dintre cele mai puternice echipe din NFL, New England Patriots, din Boston. Născut la Timişoara cu trei ani īnainte de Revoluţia din '89, Zoli a plecat īn SUA cīnd avea 10 ani, īmpreună cu părinţii săi, prin Loteria Vizelor. Īn '97 a avut avut şansa să fie văzut de un antrenor de fotbal american şi de atunci şi-a schimbat destinul. Īntr-o romānă fluentă, deşi n-a mai revenit niciodată īn ţară, Zoli a povestit despre momentele importante ale vieţii sale. "N-am uitat de unde am plecat şi sīnt mīndru că sīnt romān. Abia aştept să vin odată acasă, la Timişoara". 

- Zoltan, să o luăm cu īnceputul. Cum ai plecat din Romānia?
- Īn '96, cīnd părinţii mei au avut noroc şi au cīştigat la Loteria Vizelor. Aveam doar 8 ani şi nu prea ştiam eu pe atunci la ce să mă aştept. Īmi amintesc cīt de mari erau bagajele. Doar plecam definitiv. Eu aveam o colecţie impresionantă de jocuri lego. Cīnd mergeu undeva, părinţii īmi aduceau cīte unul. Aşa că aveam destul de multe. Au fost cele mai de preţ lucruri pe care le-am luat īn America.

"N-am uitat nimic, deşi aveam doar 3 ani cīnd a īnceput Revoluţia la Timişoara. Era ajunul Crăciunului şi stăteam toţi pe burtă īn casă. Tata se pusese peste mine, să nu mă lovească vreun glonţ. Toţi prietenii mei sīnt socaţi cīnd le povestesc"

"Am īnceput cu soccerul"

- Tu cum te-ai acomodat acolo?
- Pentru mine a fost mai uşor, pentru că eram mic. Părinţilor le-a fost mai greu. Mi-am făcut repede prieteni, foarte mulţi şi romāni. Pentru că nu vreau să mă rup deloc de limba mea maternă. Acasă şi acum vorbesc īn romāneşte cīnd īmi vizitez părinţii, rareori discutăm īn engleză.

- Fotbalul european nu te-a atras?
- O, cum să nu! Soccer-ul a fost prima mea dragoste, eram toată ziua īn parcuri şi īn faţa casei, de abia mă aduceau părinţii de afară. Eram şi portar, dar şi atacant. Am vrut să continuu īn America, dar la meciurile de soccer veneau doar 50 de spectatori, din care mulţi părinţi. La primul meci de fotbal american m-am blocat pentru că erau cīteva zeci de mii de fani īn tribune.

"Am spart un bec"

- Cum s-a produs primul tău contact cu fotbalul american?
- A fost o nebunie! Aveam oră de sport şi jucam kick-ball, iar după o degajare am spart neonul din sala de sport. Īntīmplător la acea oră era şi antrenorul echipei de fotbal american, care mi-a spus direct: <Te hotărăşti! Ori īmi plăteşti becul, ori vii să joci īn echipa mea>. Practic nu am avut de ales. (rīde)

- Şi după 10 ani a venit şi transferul īn NFL
- Da, şi sincer pentru mine a fost un moment neaşteptat. Īn NFL totul este īnsă diferit. E business, interesul oamenilor este foarte mare şi poţi foarte uşor să o iei pe căi greşite dacă nu eşti atent. Ca un exemplu, aproximativ de trei ori pe săptămīnă, circa 100 de ziarişti au acces la vestiarul nostru unde se fac zeci de interviuri şi este un dialog permanent cu fanii.

"Eu joc mereu cu gīndul la Romānia. Sīnt mīndru de originea mea şi mi-am jurat să nu uit niciodată de unde am plecat. Mi-aş dori ca romānii să fie mīndri de mine".

12 ore pe zi legat de "Patriots"

- Cīt de mult ţi s-a schimbat viaţa după acest moment?
- Total. Dimineaţa la 6:30 sīntem chemaţi la stadion, luăm micul-dejun şi avem o şedinţă īn care discutăm lucruri tehnice şi tactice. Urmează un antrenament de trei ore după care vine masa şi īncă o "repriză" la sală. Aproape zilnic avem şi o vizionare a adversarilor. Ştiam la ce mă īnham. Practic 12-13 ore pe zi sīnt legat de cei de la Patriots.

- De alte lucruri mai ai timp?
- Ajung acasă seara, pe la 7. Crede-mă că nu mai am timp de nimic. Īn acel moment tot ce vreau este să uit de fotbal. Citesc sau mă uit la o comedie. Mă relaxez, altfel n-aş rezista.

"Le garantez romānilor care vor să joace fotbal american că, deşi e un sport necunoscut, te face să trăieşti totul la intensitate maximă"

"Īn colegiu, la Michigan, jucam pe un stadion de 113.000 de locuri. Din 1975 biletele sīnt mereu sold-out"
Zoltan Mesko

"Sīnt conştient că foarte mulţi şi-ar dori să fie īn locul meu şi tocmai de aceea principalul meu obiectiv este să confirm īn NFL chiar din acest prim sezon"
Zoltan Mesko

Este punterul echipei
Fotbalul american este un sport extrem de tacticizat. Echipa care are mingea are patru īncercări pentru a "cuceri" 10 yarzi din terenul adversarului. Dacă nu eşti aproape īnaintea celui de-al 4-lea atac, intră īn scenă punterul, care are obligaţia de a degaja cīt mai departe mingea. Astfel īncīt adversarul, dacă o recuperează, să-şi īnceapă acţiunea cīt mai departe de terenul echipei punterului. Iar Mesko, renumit pentru forţa şuturilor sale, este titularul postului de punter al celor de la New England Patriots.

550.000 de dolari va īncasa Zoli la "Patriots", 200.000 pentru transfer şi 350.000 din salariu. E cel mai mic contract pentru că este primul său an īn NFL

Stă līngă un celebrul Tom Brady
Īn vestiarul celor de la New England Patriots, Zoli Mesko stă chiar līngă cel mai important om al echipei, quarterbackul Tom Brady: "Zilele trecute el a semnat un contract de 4 ani pe 72 de milioane de dolari, dar pentru mine asta contează mai puţin acum. Este o onoare să pot sta chiar līngă el", a spus Zoltan.

Wall Street Journal: "E unic īn NFL"
La debutul acestui sezon, John Bacon i-a dedicat un amplu material lui Zoltan Mesko īn Wall Street Journal, prezentīndu-l drept "cel mai interesant om din NFL". Jurnalistul a notat: "Mesko vorbeşte cinci limbi şi a crescut visīnd să ajungă inginer spaţial. Pīnă la urmă a absolvit Universitatea din Michigan cu diplomă de licenţă īn afaceri şi īn management sportiv. Probabil că este unul dintre cei mai prost plătiţi jucători din NFL, dar este şi unul dintre cei mai bogaţi tineri din Timişoara, Romānia".

"La 10 ani nici nu ştiam de fotbalul american. Dacă īmi spunea cineva că voi lua două diplome universitare şi voi semna īn NFL doar fiindcă şutez īntr-o minge, i-aş fi spus: <Da? Şi care e următorul număr de magie?>"
Zoltan Mesko īn Wall Street Journal

---------------------
sursa: gsp.ro

Sports skills are life skills
R.I.P. - Ibrahim Dossey - http://www.youtube.com/watch?v=VAuhUn8v7y0
Deyu
Gold member

Thanks! +45/-4

Forta Steaua !

« Reply #1 on: 28 September 2010 - 11:57:57 »

Asa da ... cred ca poate sa fie considerat un exemplu ... si in acelasi timp cred ca exista din ce in ce mai putini care se mandresc ca sunt romani pe afara ... pentru ca mai rar vezi cazuri in care ai nostrii sa fie laudati ... de obicei ii vedem doar pe aia rai pe la TV .      

Sevilla 86 !
gabbana
Platinum member

Thanks! +37/-10

« Reply #2 on: 28 September 2010 - 11:58:13 »

bravo lui .... sper sa se tina de tb sa ne mandrim si noi cu el  bi jos palaria  
iro
Gold member

Thanks! +32/-3

« Reply #3 on: 28 September 2010 - 12:12:35 »

Are cel mai mic salariu din NFL. 550.000 de dolari laugh

Sports skills are life skills
R.I.P. - Ibrahim Dossey - http://www.youtube.com/watch?v=VAuhUn8v7y0
gabbana
Platinum member

Thanks! +37/-10

« Reply #4 on: 28 September 2010 - 12:13:48 »

e primul an nici n-ar trebui sa aiba pretentii ....daca o sa confirme atunci probabil salariu ii va fi marit considerabil..
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #5 on: 28 September 2010 - 12:51:39 »

Are destul pt munca pe care o face si pt experienta pe care o are.
Bravo lui ca a ajuns acolo si ca e mandru de nationalitatea lui .......... doar numele ala ma cam enerveaza.

Gerrard
Silver member

Thanks! +10/-1

« Reply #6 on: 28 September 2010 - 14:49:30 »

Are destul pt munca pe care o face si pt experienta pe care o are.
Bravo lui ca a ajuns acolo si ca e mandru de nationalitatea lui .......... doar numele ala ma cam enerveaza.

esti rasist ?

Freedom of expression is priceless. For everything else, there's MasterCard.
Stop joc!
Platinum member

Thanks! +34/-4

♕♕♕ The Champ ♕♕♕

« Reply #7 on: 28 September 2010 - 14:51:07 »

esti rasist ?

Nu am nimic cu oamenii de culoare, deci nu sunt rasist. wink

allez
Membru avansat

Thanks! +20/-5

« Reply #8 on: 28 September 2010 - 20:02:18 »

biggrin